کلمه "کاری" دارای سه معنی مختلف است. این ماده می تواند به یک ترکیب ادویه به نام "پودر کاری"  گفته شود یا به برگ سبز درخت کاری اشاره کند و یا ممکن است به غذای "کاری" اشاره شود که در بسیاری از فرهنگ ها و نقاط جهان پخته می شود. ادویه کاری معمولاً شامل مخلوط ادویه های مختلف است که برای تهیه آن استفاده می شود و از کشوری به کشور دیگه  و یا برای غذاهای مختلف متفاوت است .

به دلیل استفاده از همان کلمه برای سه چیز مختلف ، سردرگمی زیادی در مورد کاری وجود دارد. اما به محض توضیح و فهمیدن ، دیگر مشکلی برای خرید ، سفارش یا پخت و پز کاری نخواهید داشت.

تاریخچه کاری

کلمه کاری از کلمه Kari از زبان تامیلی در هند آمده است ، بنابراین اعتقاد بر این است که کاری از آنجا سرچشمه گرفته است. جالب اینجاست که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه آشپزهای انگلیسی اواخر قرن 13 در زمان سلطنت ریچارد دوم ، غذای کاری را پخت می کردند. مطمئناً ، کریستوفر کلمب سهواً به گسترش و توسعه کاری از طریق تجارت با شرق کمک کرده است. او نه تنها کاری را به کشورهای دیگر وارد کرد ، بلکه فلفل ها را از غرب به هند نیز منتقل کرد که در آن زمان به آشپزی اضافه شدند.

قبل از اینکه کریستوفر کلمب به هند بیاید ، کاری این غذای تند که امروز می شناسیم نبودکه این در مورد کاری های تایلندی نیز صدق می کند ، که در ابتدا به جای فلفل قرمز ، فلفل دلمه ای اضافه میشد . امروزه فلفل ها در سرتاسر جهان رشد می کنند و به قسمت اساسی غذای معروف به کاری اضافه می شوند.

خورشت کاری

غذای معروف به کاری که امروزه به آن معروف است ، در سراسر جهان آنقدر متنوع و گسترده است که تعریف آن باید بسیار باز باشد تا غذاهای بیشمار و سبک های آشپزی مختلفی را در برگیرد. امروز ، کاری به معنی هر خورشتی است که دارای یک سس پر ادویه و پخته شده با گوشت و یا سبزیجات باشد. معمولاً با برنج خورده می شود اما ممکن است همراه با نان باشد ، معمولاً نان های مسطح مانند روتی یا چپاتی و یا لواش . کاری در بسیاری از کشورهای جهان از جمله هند ، تایلند ، مالزی ، پاکستان ،اندونزی ، سری لانکا ، انگلیس و کشورهای خاورمیانه پخته می شود .

ادویه کاری می تواند خشک یا مرطوب باشد. کاری های خشک با کمی مایع  مانند روغن ، ماست ، شیرنارگیل یا خامه پخته می شود و در نتیجه کاری مرطوب تهیه می شود. انواع غذاهای مختلف کاری وجود دارد که برای پخت آن از گوشت ،  مرغ گرفته ، ماهی و سبزیجات استفاده می شود . رنگ و عطر و طعم  کاری بستگی به این دارد که ادویه کاری از کجا آمده است و همچنین نوع ادویه در دستور العمل چیست. به عنوان مثال کاری زرد تایلندی شامل فلفل زرد رنگ است. ادویه کاری سبز تایلندی دارای لیموگراس ، فلفل سبز ، گشنیز و موسیر است.

ادویه کاری ، پودر کاری

کاری یکی از ادویه های رایج با رنگ زرد طلایی است که در اکثر سوپر مارکت ها فروخته می شود واز آن برای تهیه انواع غذاهای طعم دار استفاده می شود. اگرچه کاری فقط یک ادویه به نظر می رسد ، کاری در واقع ترکیبی از ادویه های مختلف شرقی / آسیایی از جمله گشنیز ، زیره ، زردچوبه ، زنجبیل ، میخک و سایر موارد است.

برای پیچیده تر شدن امور ، یک گیاه کاری نیز وجود دارد که برگ های کاری را تولید می کند که مانند کاری ایجاد بو و طعم می کند. این برگ در هند در انواع مختلف کاری ها و غذاهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال ، توجه داشته باشید که برای ایجاد کاری خوب نیازی به استفاده از این ادویه ندارید. در حقیقت ، بسیاری از کاری ها شامل برگ کاری نیستند ، اکثر آشپزی های خوب در جهان از این ادویه استفاده نمی کنند یا احتمالاً حتی از آن اطلاع ندارند.

خواص ادویه کاری

به دلیل وجود بسیاری از ادویه های تازه و خشک که حاوی آن هستند ، کاری ها(ادویه و ظرف) می تواند برای شما بسیار خوب باشد. زردچوبه ، زیره و گشنیز سه ماده اصلی بیشتر کاری ها به عنوان ضد التهاب و پاک کننده های طبیعی شناخته شده اند که بدن ما را تقویت و سم زدایی می کند.

هنگام تهیه غذا ، بسته به نحوه تهیه آن ، دو ماده منفی وجود دارد: ممکن است حاوی مقدار زیادی چربی باشد (چقدر به آشپز بستگی دارد) ، و می تواند حاوی مقادیر زیادی سدیم باشد. اگر دستور العمل خوبی را در خانه دنبال می کنید ، می توانید اطمینان حاصل کنید که این دو مؤلفه با نگرانی ها و اهداف رژیم غذایی شما در تعادل باشند .

خرید ادویه کاری

ادویه کاری کراچی

ادویه کاری گوشت

ادویه کاری ماهی

ادویه کاری مرغ

ادویه کاری سبزیجات

ادویه کاری روغن جوش کشمیر

ادویه کاری قرمز تایلندی

طرز تهیه کاری میگوی تایلندی