Chapati ، که گاهی اوقات chapatti هجی یا نامیده می شود ، نوعی نان نازک سنتی است که در غذاهای هند ، آفریقای شرقی و کارائیب رایج است. دستور العمل اصلی شامل تمام آردهای سفید گندم  است که با نمک ، آب گرم و بعضی اوقات مقداری چربی ترکیب می شود. از مواد تركیب كننده چه به صورت مخمر ، تخم مرغ یا ترکیب شیمیایی مانند بیكینگ پودر یا جوش شیرین استفاده نمی شود.
کلمه واقعی ، chapat ، هندی به معنی "سیلی زدن" است ، و علت نامگذاری آن هم همین است که این خمیر نازک به طور سنتی ساخته شده است. بین کف دستان مرطوب سیلی زده و بین هر سیلی چرخیده بود. این یک نوع نان محبوب در شبه قاره هند است و توسط مهاجران به ویژه بازرگانانی که در آسیای مرکزی و جنوب شرقی و جزایر کارائیب ساکن شده اند به سایر نقاط جهان معرفی شده اند.
قطر و ضخامت دقیق چپاتی از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و برخی از خانواده ها دارای پین مخصوص چرخش و ظروف پخت و پز برای تهیه آنها هستند.در برخی از دستور العمل های سنتی ممکن است نمک را کنار بگذارند به طوری که نان مانند یک غذای مخصوص پر ادویه عمل کند. یا ، گاهی پنیر رنده شده ، تربچه یا پودر زردچوبه برای رنگ و طعم دادن به خمیر اضافه می شود.
ورز دادن خمیر و استراحت متعاقب آن مهم است تا گلوتن ایجاد شود و باعث شود خمیر به اندازه کافی سبک شود تا پف کند و پخته شود.در برخی از روش های سنتی آشپزی هند پختن خمیر فقط در ماهی تابه صورت گرفته و سپس روی شعله باز قرار می دهند تا مانند بالون پف کرده شود.
Chapati ، مانند naan و pita ، نمونه دیگری از نان های مسطح است که در سراسر خاورمیانه ، هند و آفریقا محبوب هست و می توان در کنار وعده های غذایی مانند مرغ شاهی ، مرغ سوکا یا کاری گوشت گوسفند هندی و همچنین انواع خورشت ها سرو کرد . ترشی لیموترش یا nimbu ka achaar را نیز می توان با چپاتی سرو کرد.

مواد لازم برای 6 عدد نان
3 فنجان آرد
یک و نیم قاشق چایخوری نمک
1 قاشق غذاخوری روغن زیتون ، کره یا روغن پخت و پز
1 فنجان آب گرم (بین 110 تا 115 فارنهایت)
طرز تهیه نان چپاتی
1 - مواد تشکیل دهنده را جمع کنید.
2 - آرد و نمک را در یک کاسه بزرگ مخلوط کنید.
3 - روغن (یا کره ) را اضافه کنید و در آب گرم بریزید. خوب مخلوط کنید تا یک خمیر درست شود.
4 - خمیر را به یک سطح تمیز منتقل کنید و حدود 10 دقیقه ورز دهید. خمیر را بصورت توپی شکل درآورید ، با بسته بندی پلاستیکی بپیچید و بگذارید حدود 1 ساعت استراحت کند.
5 - بعد از استراحت ، خمیر را به 6 عدد توپ به اندازه تقسیم کنید. با استفاده از یک وردنه ، هر توپ را روی سطح آرد شده به قطر 8 اینچ بکشید.
6 - یک تابه چدن یا یک تابه نان را روی حرارت متوسط گرم کنید. هر سمت چپاتی ها را یک مرتبه ، تا زمانی که قهوه ای و پف کرده ، بپزید ، حدود 1 دقیقه در هر طرف. فشار دادن به آرامی در اطراف لبه ها به شکل گیری حباب های هوا کمک می کند.
7 - داغ سرو کنید.

فیلم طرز تهیه و موارد استفاده این نان